Etrafınıza bir bakın, sağınızda solunuzda dövmesiz kaç kişi var? Gün geçtikçe bu rakam daha da düşüyor. Adeta dövme sanatçıları vücudumuza sonsuz bir kurgu bırakıyor. Dövme sanatçısı Barış Yeşilbaş’ın deyimiyle, “Dövmelerimize bakan biri bizimle ilgili birçok bilgiye ulaşabiliyor.” Eskiden başkaldırışın simgesi sayılan dövme, şimdilerde hayatımızı ele veren figürler. Galata’daki Tattoom Gallery’nin dövme sanatçılarından Barış Yeşilbaş ile dövmenin hazzını konuştuk.

Take a look around, how many people around you are tattoo-less? The number decreases with each day. It’s like tattoo artists are leaving permanent marks on our bodies. As tatto artist Barış Yeşilbaş puts it, “Those who look at our tattoos get insights about who we are.” Once symbolising rebellion, tattoos are now figures that give us away. We talked about the pleasure of tattoos with one of the tattoo artists of Tattoom Gallery in Galata.

İnsanların vücutlarına kalıcı bir sanat bırakmanın hazzını nasıl tanımlarsın?

Dövme yapmanın kesinlikle en büyük zevk aldığım kısmı bu diyebilirim. Bu işi kısa sayılabilecek bir süredir yapıyorum ancak arada sırada insanların yanıma gelip “Bana dövme yapmıştınız, hatırladınız mı?” demesi inanılmaz hoşuma gidiyor. Asla akıllarından silinmeyecek bir anımız oluyor, onların hayatında yer ediniyorum bir nevi.

How would you define the pleasure you get out of leaving permanent artworks on people’s bodies?

This is what I enjoy the most about doing tattoos. I haven’t been doing this for too long, however I love it when people come up to me and say “You tattooed me, remember?” We make memories that they’ll never forget, I earn a place in their lives in a way.

Çizgilerini ve dövme stilini nasıl tarif ederiz? İşe başlamanı sağlayan ilham neydi?

Geometrik, asimetrik ve bolca renkli dövmeler yapmaya bayılıyorum. Aslında babamın mimar olması ve eline geçirdiği her kağıda desenler çizmesi beni aşırı etkilerdi ve bu yüzden geometrik çizgilere hep hayran oldum. Renk konusunda ise ilk işe başladığım stüdyoda hep renkli dövmelerin solduğunu ve asla güzel kalmayacağını söylerlerdi. Bu benim için bir meydan okuma olmuştu ve kendi kendime “renkli dövme yapacağım ve solmayacak” dedim.

How would we define your lines and tattoo style? What was the inspiration that caused you to begin this job?

I love doing geometric, asymmetric and vibrant tattoos. I was affected by my father who was an architect and kept on drawing geometrical shapes on all types of paper, which is why I’ve been a fan of all geometrical shapes. As for color, at the first studIo I worked at, they always told me that all colorful tattoos faded and never looked good. This became my mission and I told myself that I would do colorful tattoos that never faded.

” Bence dövmenin çok derin anlamlar taşıması gerekmiyor.”

” I don’t think tattoos are supposed to carry deep meanings.”

Dövme yapmadan önce nasıl bir kurgu yaparsın? Ritüellerin nelerdir?

Herhangi bir ritüelim yok ancak dışarıdan bakanlar hep aynı şekilde, aynı düzende ve aynı sıralamada hazırlandığımı görmüşler. Sanırım bunu bir ritüel olarak söyleyebilirim. Dövmeye başlamadan önce kafamda o dövmeyi defalarca yaparım; tüm çizgileri, renkleri kafamda kurgularım.

What is the process before tattooing someone? What are your rituals?

I don’t have a ritual, however onlookers have observed how I do things in the same order, form, and shape. I guess I can say that is a ritual. Before I begin a tattoo, I do it in my head thousands of times; all it’s lines, and I plan the colors.

Dövme sahibi olmak eskiden bir başkaldırışı ifade ederken şimdi hayat tarzını yansıtma olarak görülebiliyor. Sana göre dövme ne ifade ediyor?

Kendini ifade etmek diyebilirim, ama hala bir başkaldırı var. Dövme eskisi kadar garip ve aşırı olarak karşılanmıyor. Bence dövmeler insanın hayatını anlatıyor. Benim dövmelerime bakan biri benimle ilgili birçok bilgiye ulaşabilir. Nelerden hoşlanırım, hayran olduğum film, kitap, müzik nedir ya da beni motive eden sözlerin ne olduğunu görebiliyorlar. Bir nevi günlüğüm diyebilirim.

Once symbolising rebellion, tattoos are now figures that give our lifestyles away. What do tattoos mean to you?

I can say it’s a way of expressing yourself, however there is still some sort of rebellion. Tattoos are not perceived as odd and excessive as they used to be. I think tattoos tell stories of people’s lives. If someone were to look at my tattoos, they would get a lot of information about me. What I like, a movie I’m a fan of, a book, music, or words that motivate me. It’s some sort of a diary.

Yaptığın en iyi iş şu an kimin vücudunda yaşıyor ve model neydi?

Gerçekten cevaplaması zor bir soru ama başkasına yapıp “Keşke bende olsaydı” diyebileceğim bir dövmem var. Arkadaşıma Joker karakterini yapmıştım ve o kadar hoşuma gitti ki “keşke ben taşısaydım bunu” dedim.

Who has your best piece of work tattooed on their body? What is it?

It’s a really hard question to answer, however there is a tattoo that I’ve done which I wish I had. I drew the Joker character on a friend of mine and liked it so much that I wish I carried it.

Dövme pişmanlığı sence neden gerçekleşir?

Birçok sebebi var aslında ama en geneli çok genç yaşta verilen kararlar diyebilirim. Bence dövmenin çok derin anlamlar taşıması gerekmiyor. Kendimden örnek verecek olursam; neredeyse bütün dövmelerim çocukluğumla alakalı; sevdiğim diziler, çizgi filmler, kahramanlar, komik ve güzel anılar… Pişman olabilmem imkansız.

Why do you think people regret their tattoos?

There are many reasons but I think the most common one is due to decisions one makes when they are younger. I don’t think tattoos are supposed to carry deep meanings. If I have to give a personal example; almost all of my tattoos are about my childhood; shows that I liked, cartoons, characters, funny and beautiful memories… It’s impossible for me to regret that.

En uzun süren dövme işlemi kaç saat sürmüştü ve model neydi?

8 saat sürmüştü ve bütün kolu geometrik desenlerle doldurmuştum.

How long was your longest tattooing period and what was it of?

It took 8 hours and I filled the whole arm with geometric shapes.

İlk dövmeni kaç yaşında, nerede yaptırdın?

18 yaşımda Ankara Tunalı’da Ertuğ Pasajı’nda yaptırdım. Her Ankaralı ilk dövmesini o dövmecide yaptırmıştır.

When and where did you get your first tattoo?

At Ertuğ Pasajı in Ankara Tunalı when I was 18. Everyone from Ankara had gotten their first tattoo there.

Bu şehirde çizimlerine hangi sokaklar ilham veriyor?

İstanbul’un her sokağı ayrı ilham verici ama aklıma ilk gelenler Balat, vapur yolculukları, Adalar, Moda, Serdar-ı Ekrem, insana her seferinde başka şeyler fısıldayan Beyoğlu’nun arka sokakları.

What streets inspire your drawings in this city? 

All streets of İstanbul are filled with inspiration however what pops in my mind are Balat, ferry rides, the islands, Moda, Serdar-ı Ekrem and Beyoğlu streets that whisper something different each time.

Leave a Reply